How Much Is A Gram Of Weed (Best Price Guide Online)

How Much Is A Gram of Weed

When venturing into the world of marijuana, it’s useful to know cannabis lingo. More importantly, it’s crucial to know the cost of the amount of weed you plan on purchasing; knowing how much is a gram of weed will help you to better allocate your budgets, as well as be able to scope out a good deal when you see one. There are several pitfalls (such as paying too much) that could potentially come about, but if you’re aware of the prices you’ll be in a much better position.

It’s recommended that you purchase a scale beforehand, as weighing out your weed allows you to portion the amount you want to smoke down to a tenth of a gram. (1)

With time, you may notice a preference towards smoking a certain amount of weed, so having a scale makes the process of familiarizing yourself with your personal weed consumption simpler and more accurate.

For first timers, it’s best to start off with smaller amounts, as larger quantities may leave you with an unpleasant first experience, given your tolerance, which will likely increase the more you consume or smoke cannabis.

Cannabis Measurement Units

It can be a little confusing at first, but marijuana conversions are not difficult at all.

Commonly, you will hear workers at dispensaries referring to the amount of sellable marijuana as either a gram (or grams), an eighth, a quarter, a half ounce, an ounce, or a pound. An eighth and a quarter are referring to 1/8th of an ounce and 1/4th of an ounce, respectively.

Easy stuff, right?

Gram

Usually, you aren’t able to buy anything less than a gram at a dispensary. A gram of marijuana could last you a few sessions, but it ultimately depends on your tolerance. Being a pretty common purchase, this amount is perfect for about three rolled joints, averaging about .3 grams of weed each, or an entire blunt. It is up to you, but for those who smoke often, purchasing grams is definitely not the best investment long term, as larger quantities of weed are sold at a better price.

Depending on the THC content of the marijuana strain you buy, prices will vary. Expect to pay no less than $10 for a gram and no more than $20 for a strain with a higher potency.

Eighth

An eight is equivalent to 3.5 grams of weed.

This amount is considered a better purchase, due to the price cuts applied at each increased interval. Being a more common purchase for those who smoke often, eighths will usually go for around $35 to $50 max at a dispensary, contingent upon the THC content. Depending on the frequency at which you smoke, 3.5 grams should last you a good amount of time.

As a side note, for those of you who seem to blow through your weed when purchasing it in larger quantities, it’s also recommended that you buy smaller amounts to preserve your health. Smoking is not good for your lungs, and getting too high can hinder productivity.

Quarter

Let’s practice our math here.

A quarter is equivalent to two eighths of weed, so that’s 7 grams. Expect prices that range from $70 to $90 at a dispensary for this amount.

Purchasing in larger quantities is always the better choice when it comes to saving money and time. It keeps you from having to “re-up” frequently, (meaning to repurchase in cannabis jargon), or spend more money than needed.

But be careful, possessing larger quantities of weed may lead some people to get a little carried away. Unless you want to remain “couch locked,” smoke in moderation. Smoking more than necessary will also increase your tolerance, resulting in you needing to consume larger amounts of weed to get high again.

Half

When purchasing a half ounce, which is equivalent to 14 grams, 2 quarters, or 4 eighths, this is where you begin to see the more significant price cuts. Expect to pay around $120 to $150 for a half, but keep in mind that dispensaries sometimes offer discounts.

Ounce

Commonly referred to as an O, an ounce of weed is equivalent to 28 grams, 2 halfs, 4 quarters, and 8 eighths. However you may want to refer to it, an ounce is a lot of weed. You’ll normally see ounces going for about $200 to $300 in dispensaries, although some will offer major discounts for low-quality weed (around $100).

If you’re looking for a long-term investment, an ounce is the way to go.

Pound

If you’re looking to buy this much weed, it’s assumed that you’ve already bought in large quantities before. Chances are that you’re probably going to be sharing some with your mates if marijuana is legal recreationally within your state.

Pounds are equivalent to 16 ounces, 64 quarters, 128 eighths, and 448 grams.

Unless you are a living and breathing, weed-smoking machine, do not assume that a pound will disappear on you quickly. If you’re planning on taking on the task solo, expect this amount to last you several months to maybe even a couple of years, depending on if you smoke in moderation, of course.

Averaging around a couple thousand dollars, a pound of weed is a brave purchase.

Quarter pounds and half pounds are also available for purchase, usually going for about $500 to $1,000. However, remember that these prices may vary significantly depending on the dispensary you buy from, as well as the weed’s strain and quality.

Kilo

Buying kilos of weed is a bit unheard of, but there are still some buyers on the lookout. A kilogram of marijuana is 1,000 grams of weed. Weighing out to be about 2.3 pounds, a kilo is quite the handful, (several handfuls for that matter), and can fit into a regular-sized backpack.

The average price fluctuates from a couple thousand to several thousands dollars.

Traditional Measurement Units

The terms nickel bag, dime bag, and dub sack are popular terms used to describe the amount they will be paying for a bag of weed: $5, $10, and $20, respectively. Weight is not used to keep things a little simpler.

Normally, a nickle bag (or a “nick”) will contain about .25 grams of marijuana, whereas a dime bag will contain .5-1 grams. Dub sacks normally contain no less than a gram and no more than 3 grams. These weight measurements typically depend on the quality of the strain, as mentioned before.

These are not the best investments you can make when purchasing weed unless it’s your first time trying cannabis.

How Much Is A Gram of Weed – Factors That Affect Weed Prices

It’s crucial that you understand that there are no set weed prices across the country. Depending on a series of factors, your local marijuana dispensaries may charge you more or less for your greens.

The factors below are applied to marijuana that is both legally and illegally sold.

Legalities

Weed prices by state vary, depending on whether the herb is legal only medicinally or also recreationally. When it comes to states that do not allow the recreational use of marijuana, dealers who sell illegally will bump up their prices, as they risk being arrested and charged for possession and distribution of an illegal substance. (2)

For states that have legalized marijuana entirely, like Colorado, you will see dispensary prices drop to about $20 for an eighth, however, the majority of places sell this amount for about $50 or higher.

Quality

This factor is likely the most obvious and important one. “Regs” and “mids” (terms used to describe low-quality weed) will never be sold for the same price as weed that’s high in THC. Depending on the THC potency, prices can skyrocket. Low-quality marijuana contain less than 10% THC, while high-quality weed contains up to 30%. Some of the strongest strains were recently recorded, with Grandfather OG holding first place with a 34.04% THC content. (3)

The better the weed, the less you need to smoke to reach your perfect level of high, which can potentially be less damaging to your lungs.

Competition

Just like any other product facing high demand, prices will drop as the amount of people buying it increase. In larger cities, you are more likely to find dispensaries selling weed at a cheaper price in comparison to those in smaller, less populated, secluded towns where marijuana is seen as a scarce commodity. The more dispensaries nearby, the better your chances are at snagging a great deal.

Sometimes, it may even be worth going on a road trip to the nearest large city that has several dispensaries, as you may find yourself saving up to hundreds of dollars, depending on the quantity of your purchase.

Time of Year

Marijuana grows best during the springtime, as the soil is more fertile and the climate is better suited for maturing it. By the fall, the weed is harvested and shipped out to dispensaries.

Noticeably, prices tend to drop in September at the time of harvest. In the weeks and months following, prices don’t tend to fluctuate.

Keep in mind that harvesting marijuana plants indoors is much more costly than doing so outside, as electricity and lighting bills tend to go up in price significantly – so weed harvested outside faces far more competition.

Recreational vs. Medical Marijuana

Recreational dispensaries normally have higher prices than that of medicinal dispensaries, for applicable states only, of course. Taxes on medicinal products are about 25% lower by comparison. Getting a medical marijuana card can save you money, but it depends on the state in which you reside. (4)

For example, purchasing just 3 ounces of marijuana medicinally in Washington will lead to some pretty solid savings. However, in other states like Oregon, Maine, and Nevada, much larger quantities would need to be purchased in order to notice any significant reduction in price.

Quantity

As mentioned before, quantity will be the key determinant. For those of you who smoke daily to moderately, investing in larger amounts is definitely the best move. Keep in mind that, given these larger quantities, it is likely that it will last you a good while, so proper storage is important.

Investing in a vacuum sealer is the best way to preserve THC potency, but keeping your weed in a mason jar will also do the trick. Make sure that your weed doesn’t get too dry (ditch the ziplock baggies) or too wet, as this could affect the potency as well. Keep it far from moisture – no one wants to smoke moldy weed. It’s best not to keep it out on a table under a strong light or in a hot room. Instead, store your weed in a drawer or cabinet. Make sure the kids can’t find it either.

Weed Taxes

There will always be a taxation fee involved when buying marijuana (legally, that is).  Depending on the state, the amount of sales tax added will vary, usually covering state tax as well as a local tax.

The average taxation rate for marijuana can go from about 2% to 9%, but it can go well over that depending on the quantity and the location.

How Marijuana is Grown

Growing weed can be quite the process. Depending on how your weed was grown, this can play a huge role in how much it costs. Weed that is grown indoors is much more of a tedious job in comparison to weed grown outdoors. Growers need to regulate the lights, humidity, fertilization, feeding, watering, and temperature daily, while marijuana grown outside usually relies solely on good ol’ mother nature.

Now, because growing weed indoors is far more labor intensive, the quality can also be affected. When operating specific lights and maintaining a suitable temperature, growers allow for optimal conditions under constant supervision, resulting in better quality weed.

Another benefit is that, since weed is enclosed within a home or warehouse, the likeliness of pests ruining the plants is slim in comparison to outdoor-grown bud. This means that the weed will probably not contain pesticides, which leaves you with cleaner and healthier green.

Final Thoughts

Joining the greener side of life can be quite exciting, so it is important to keep your experience pleasurable. By knowing the facts, you’ll avoid losing money and curb any potential bad experiences. Just keep in mind to play it safe and smart!

So, which unit of weed weight measurement do you prefer?